- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i3 processor uses less power and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications at an affordable price
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Its 12 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache | 5 MB |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

