Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i3 processor uses less power and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications at an affordable price
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 12 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.30 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i3 Quad-core i3-12100F 3.30 GHz Desktop |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

