- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core 7 product line processor for your convenience and optimal usage
- Tetradeca-core (14 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Processor with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- Built-in Intel Iris Xe Graphics controller for great graphics and visual quality
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| Thermal Design Power | 45 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

