INTEL® CELERON® PROCESSORS
Entry level PCs and portable devices that fit your lifestyle and budget. New PCs are faster with more features than computers from a few years ago. Shop and see how far they have come.
- The Socket H4 LGA-1151 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Celeron 2.90 GHz processor keeps up with the demands of conventional apps and lets you work without performance issues
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dual-core (2 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 2 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 2.90 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 3 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| L3 Cache | 2 MB |
| L2 Cache | 512 KB |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 190.4°F (88°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.