- The Socket BGA-1493 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Atom processor is energy-efficient and meets the demands of high-quality audio and video performance
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dual-core (2 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 4 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 1.30 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- To boost graphics and visual quality, the chipset has a built in Intel UHD Graphics controller
- 3 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 2 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 1.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-1493 |
| L3 Cache | 4 MB |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 6 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

