- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Dual-core (2 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- With 6 MB integrated Level 3 cache, frequently used data can be instantly accessed
- Processor with 3.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 6 MB |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 710 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

