Flagship 4K Image Quality & Exceptional Low Light
Lifelike clarity and detail in any lighting, powered by a flagship 1/1.3" sensor with outstanding low-light performance.
Stunning HDR
Dual Native ISO with HDR preserves bright highlights and deep shadows simultaneously for a realistic, balanced result.
Dual-Microphone & Directional Pickup
Capture your voice clearly while suppressing unwanted noise from outside pickup zones, with four unique audio modes.
AI Noise-Canceling
Clear, distraction-free audio powered by advanced AI algorithms. Speak freely even in noisy home or office environment
AI Tracking & Auto Framing
Always stay centered with intelligent 2-axis gimbal tracking or smart auto framing.
NaturalBokeh
Intelligently recognizes people and adjusts depth of field in real time. Professional, cinematic, keeping you clear and sharp.
Smart Control
Control Link 2 Pro effortlessly using gestures, the Link Controller software, or via your smartphone.
Works with Stream Deck
Switch modes, trigger presets, or manage multiple cameras instantly. Perfect for creators, educators, and streamers.
DSLR-QUALITY IN A WEBCAM
See for yourself how your calls and streams jump in fidelity. So detailed, you'll question whether it's even a webcam!
1/1.3" SENSOR
Capture every detail.
A larger 1/1.3" sensor with 2.4 µm equivalent pixel size offers 2.23 times the photosensitive area of Link 2, delivering stunning detail and dynamic range.
The master of the night.
Clear, vibrant video in any condition, from dim home offices to bright studios. Advanced image processing ensures perfectly balanced visuals for better presentation.
TRUE-TO-LIFE HDR
Captures true-to-reality.
Dual Native ISO with HDR preserves bright highlights and deep shadows simultaneously, for a realistic, balanced image.
NATURAL BOKEH
Always natural.
Intelligently recognizes people and adjusts depth of field in real time. Professional, cinematic, keeping you clear and sharp.
TRUE FOCUS
Always sharp, always ready.
Phase Detection Auto Focus (PDAF) locks on with speed and precision. Fast, reliable, crisp focus.
Upgraded dual-mic system, engineered for clarity.
Features both a directional and omnidirectional mic for richer, broadcast-ready fidelity.
Standard
Captures surrounding audio, enhances and emphasizes voices, and slightly reduces background noise. Suitable for general use.
Wide
For single and multi-person meetings or live streaming. Captures and enhances all voices in front of the device, and automatically suppresses environmental noise and voices coming from behind the webcam.
- Distance doesn't matter. Digital zoom of the camera 4x will capture the details of the farthest of objects.
- Fast auto-focus of the camera makes quick adjustments as per the scene/motion changes
- No more flickering images during the movies. 60 fps ensures a flicker-free visual experience.
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
- Smartphones can take benefit of the superior webcam results by connecting the duo via USB 2.0 Type C port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Arashi Vision |
| Screen / Display | |
|---|---|
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Current | 1 A |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 4x |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Aperture | f/1.9 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 84° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Noise Canceling | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Microsoft Teams |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Magnetic Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Supported Video Modes | 360p |
| Manufacturer | Arashi Vision |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 16.40 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Link 2 Pro Webcam |









