The Sculpt Ergonomic Desktop, Designed by Microsoft™, is made for productivity. Ergonomically designed, it intentionally enhances comfort while reducing the stress, strain, and tension created by traditional keyboards. The ergonomic mouse offers a precision experience while the thumb scoop maintains proper wrist alignment. Picture on box for illustration only, may differ from actual keyboard.
- Using RF wireless connectivity you can control devices and play games from a far distance
- BlueTrack technology enables incredible tracking accuracy
- Tilt wheel scroller - navigate through large spreadsheets and complex websites conveniently with 360-degree navigation
- Keyboard & Mouse provides an affordable storage solution for your PC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Onward Brands |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AA |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
| Hot Keys | Windows Key |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | BlueTrack |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Pointing Device Height | 2.20" |
| Keyboard/Keypad Height | 2.70" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.40" |
| Pointing Device Depth | 3.90" |
| Keyboard/Keypad Depth | 9" |
| Pointing Device Width | 3.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Onward Brands, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













