Maximized for comfort and tuned for you, the Sculpt Comfort Desktop, Designed by Microsoft™, is made for creativity. It features an ergonomic wave-contoured silhouette, preferred features, and an intentionally designed, right-handed mouse. Both the keyboard and mouse are made to transform the way you interact with your device, offering the opportunity for your wrists to remain in a neutral position while you work.
- RF wireless connectivity helps reduce the hassle of wires
- With a higher light beam, BlueTrack movement detection offers smooth clicking and scrolling
- Scroll 360-degree without the use of on-screen navigator with tilt wheel scroller
- Keyboard & Mouse provides an affordable storage solution for your PC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Onward Brands |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
| Hot Keys | Windows Key |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | BlueTrack |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Pointing Device Height | 1.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.40" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.80" |
| Pointing Device Depth | 4.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.40" |
| Pointing Device Width | 2.70" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Onward Brands, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











