Made for a comfortable all-day typing experience, the Ergonomic Keyboard, Designed by Microsoft™, is slim, refined and considered. The keyboard features an ergonomic split keyset, cushioned palm rest, shortcut keys, and supportive structure intended to reduce fatigue while enhancing your creative experience. Picture on box for illustration only, may differ from actual keyboard.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The USB Type A interface allows easy connectivity
- Ergonomic keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Onward Brands |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Keyboard Stand |
| Hot Keys | Microsoft 365 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 2.40" |
| Keyboard/Keypad Width | 19.20" |
| Keyboard/Keypad Depth | 10.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Onward Brands, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.50 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















