- Compliant with Intel® Xeon Scalable family
- Flexible 5.25" ODD cage configurations with optional storage kits SK23 x 2 sets or SK34 x 1 set
- High density storage with 2.5"/3.5" hot-swap drive bays x 11
- Tool-free front panel/side cover/ODD/HDD/rear I/O slots design for easy installation
- Compatible with standard ATX PSU
- Supports anti-vibration HDD holder
- Supports single easy-swap SATA port module for 2.5"/3.5" HDD x 5 (optional)
- Supports 120mm (optional) or 92mm front fan and 120mm rear fan
- Supports rack installation by slide rails
- Ideal for office workstation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | In Win Development |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 11.42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.87" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pedestal |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | SSI CEB |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Fan Size Supported | 3.62" |
| Maximum CPU Cooler Height | 5.91" |
| Manufacturer | In Win Development, Inc |
| Number of Fans Supported | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5"/3.5" | 5 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 5 |
| Number of External 3.5" Bays | 1 |
| Number of External 5.25" Bays | 4 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Pedestal Entry Server Chassis |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.