TAC 2.0 Thermal Solution
Qualified for TAC 2.0, a mass ventilation hole side panel design strengthens thermal efficiency and cools down the entire system.
Optional Detachable HDD Cage
for better install and service.
Extra Vent at Rear Panel
Optional 90mm or 120mm auxiliary cooling fan can be installed at rear panel for better system cooling. (Optional fan is not included)
Optional Tool-Free Side Panels, ODD Bays and FDD Bays
for easy removal and installation
Stamped Motherboard Support
Easy MB installation. No MB standoff required.
Tool-Free
- Optional Tool-Free 5.25" Drive Bays
- Optional Tool-Free 3.5" Drive Bays
- Optional Tool-Free Side Panels
Internal Drive Bays
- Internal 3.5" Drive Bays x 1
- Internal 2.5" x 1
- Optional Detachable HDD Cage for Extra 3.5" x 2 or 3.5" x 1 + 2.5" x 1
Excellent Thermal Solution
- 3.5" to 2.5" HDD/SSD Bracket Supports x 2
- Optional 60 mm Fan x 1 (60 x 60 x 10 mm, 2500rpm, 20dB Fan, 4 Pin Power Connector)
- Key Lock Side Panel The side panel is a theft deterrent key lock set for safeguarding your chassis equipment from unauthorized access
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- Handy configuration mini-tower offers quick upgrades and saves time and maintenance cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | In Win Development |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 14.21" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 450 W |
| Power Supply Installed | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.42" |
| Manufacturer | In Win Development, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of External 3.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |





