Multiple System Integration Solution
The CP series is easy to integrate with its flexible design and excellent performance capabilities. It is a versatile case compatible with standard components and provides various solutions for system integration.
- Easy Integration
- Flexible Capacity Configuration
- Full-Height PCI-E Slots
- Standard ATX PSU
- Optimal Thermal Performance
- Optional Tool-Free Drive Bays and Side Panels
- Supports micro ATX motherboard to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 3 bays help in upgrading the system by increasing number of hardware components
- Handy configuration mini-tower offers quick upgrades and saves time and maintenance cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | In Win Development |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 5.04" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 450 W |
| Power Supply Installed | Yes |
| Maximum PSU Length | 5.51" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Fan Size Supported | 3.62" |
| Maximum CPU Cooler Height | 5.31" |
| Manufacturer | In Win Development, Inc |
| Number of Fans Supported | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of External 3.5" Bays | 1 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























