Ideal for applications where outlets and space are at a premium
Ideal for applications where outlets and space are at a premium, the robust SLK-880-FSR-USB-H by iKey has a USB 2.0 hub integrated directly into its case. The SLK-880-FSR exceeds NEMA 4X requirements and is fully-submersible, meeting IP68 specifications. Other unique features of the SLK-880-FSR include a conductive plastic case, adjustable green backlighting that is also available in a night vision (NVIS) compatible configuration, and an integrated Interlink Electronics Force Sensing Resistor (FSR) pointing device. Successful drop tests on the keyboard have been completed at 2.0 meters on concrete, and the cable strain relief exceeds 25 pound pull limits. In addition, the SLK-880-FSR-USB-H is designed to meet MIL-STD-461G.
- Adjustable backlighting
- Conductive plastic case
- Integrated FSR pointing device
- Optional NVIS Compliant - Green B backlighting (NVIS: SLK-880-FSR-USB-NVIS)
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- The HulaPoint lets you scroll, drag, click left or right and do much more
- IP68 Protection keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Hub Version | USB 2.0 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Backlighting |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Pointing Device Type | HulaPoint |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 11.45" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.84" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Plastic |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |



