Mobile Backlit Keyboard with Force Sensing Resistor
The SLK-79-FSR-M by iKey has been designed for those mobile applications when a small-footprint keyboard may come in handy. Featuring an integrated Force Sensing Resistor pointing device with dual left-click capability, the SLK-79-FSR-M offers a large amount of functionality in an ultra-small package. For working in low-light environments, the SLK-79-FSR-M features the added convenience of backlit keys. Like other keyboards in the iKey line, the SLK-79-FSR-M features sealed industrial silicone rubber keypads, as well as robust ABS polycarbonate cases.
- USB and PS/2 configurations available
- Red Backlit Keys
- 12 Function Keys
- Integrated Force Sensing Resistor Pointing Device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 9.31" |
| Keyboard/Keypad Width | 3.88" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.68" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 3 ft |