iKey's SLK-102-TP-M keyboard provides full-size versatility in a rugged, compact design, with the added convenience of an integrated touchpad. Engineered for NEMA 4X protection from dust, water and corrosive liquids, the SLK-102-TP-M is ideal for use in environments ranging from manufacturing to material handling to medical settings.
- Keyboard offers a reliable, convenient input/navigation solution
- The USB interface allows easy connectivity
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- TouchPad pointing device type for optimal performance and maximum reliability
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.56" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.50" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.