SLK-102-TP keyboard provides full-size versatility in a rugged, compact design with the added convenience of an integrated touchpad. Engineered for NEMA 4X protection from dust, water and corrosive liquids, the SLK-102-TP is ideal for use in environments ranging from manufacturing to material handling to medical settings. Its large numeric pad allows for easy data entry, while its robust polycarbonate case protects it against any hazardous environment.
- Keyboard offers a reliable, convenient input/navigation solution
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Industrial Silicon Rubber key switch technology for maximum productivity and feasible usage
- TouchPad pointing device type for faster, dependable performance and better navigation of data and information
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.91" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.60" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.55" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.