SL-91 mobile keyboard was designed to accommodate rugged applications in manufacturing, material handling and remote data entry. Its unique epoxy-coated keys are arranged for convenient gloved-hand use. It features a small-footprint design, mounting holes in its case and a 10-key numeric pad. Like other keyboards in the iKey line, the NEMA 4X SL-91 is constructed using a robust polycarbonate case and industrial silicone keypad, sealing it from dust, liquids and corrosives.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- USB connectivity for a easy connection
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Integrated Backlighting keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Integrated Backlighting |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.90" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.