The SL-86-911-TP keyboard is designed for vehicle mount in emergency, police, service, transport trucks and marine vessels. Features include a user-friendly integrated touchpad, backlit keys for low-light environments, a one-touch emergency key and mounting holes. The new, easy-to-use integrated touchpad was created to meet public demand for a user-friendly alternative to the traditional HulaPoint device.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- USB connectivity for a easy connection
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- Integrated Backlighting keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Integrated Backlighting |
| Number of Keys | 86 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.86" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 3.94 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.