SkinnyBoard® Mobile Keyboard with Touchpad Measures only 0.5" Deep
The SkinnyBoard® by iKey SB-87-TP is iKey's thinnest keyboard to date, measuring only half an inch deep. Its sealed, streamlined case and silicone rubber keys meet IP65 standards, making it fully resistant to spills, cleaning procedures and the elements. Built for convenience and versatility in mobile computing applications, the SB-87-TP features an integrated touchpad, eliminating the need for an external pointing device. In addition, its red LED backlighting is ideal for nighttime or ambient-light use.
Features:
- 12 Function Keys
- Fully Sealed, IP65 Case
- Integrated Touchpad
- Silicone Rubber
- Red LED Backlit Keys
- USB Connectivity
- Ultra-Thin Design
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- USB connectivity for a easy connection
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- Temperature resistant durability effectively reduces the risk of damage from overheating to ensure maximum efficiency
- Keyboard with mobile device device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Temperature Resistant |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 7.73" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.83" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.56" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.58 ft |



