SK-97-TP keyboard provides users with all the functionality of a full-size keyboard and mouse in a slim, compact package. It is designed for infection control in today's health care environment as well as for industrial applications. The fully sealed keyboard has an integrated touch pad and is compatible with all hospital approved disinfectants. With higher-profile keys than the FL-series medical keyboards, the SK-97-TP has a more responsive and tactile feel.
- Keyboard offers a dependable input/navigation solution with maximum productivity
- The USB interface allows easy connectivity
- Industrial Silicon Rubber key switch technology for maximum dependability and better reliance
- TouchPad pointing device type for faster, dependable performance and better navigation of data and information
- Waterproof keyboard/keypad feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Number of Keys | 97 |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.89" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.44" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.40" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.