The EKS-97-TP is one of the thinnest products on the market that is fully sealed and washable. It boasts a slim design and the added convenience of a built-in touchpad, along with larger keys for less data entry errors. Meeting IP67 standards to be resistant to dirt, debris and liquids, it can easily withstand medical and industrial environments along with repeated cleaning procedures.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the USB interface for a swift and smooth configuration with your Computer
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Keyboard with computer device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Number of Keys | 109 |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.51" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.38" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.28" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.