iKey's rugged panel mount keyboards allow for easy integration into workstations or other industrial environments. The PMU-5K-TP2 combines a Synaptics touchpad with left and right-click buttons underneath and a 10-key numeric keypad to provide dual functionality in one compact unit. Its 24 function keys provide user versatility. This keyboard also offers user Windows keys for ease of access to the operating system.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The USB interface allows easy connectivity
- Industrial Silicon Rubber key switch technology for maximum dependability and better reliance
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.39" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.06" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.