Panel Mount Keyboard with Force Sensing Resistor
The PM-5K-FSR by iKey combines a Force Sensing Resistor pointing device and a 10-key numeric keypad in a ruggedized stainless steel case to provide dual functionality. This keyboard also offers user Windows keys for ease of access to the operating system. Its integrated Force Sensing Resistor pointing device makes the PM-5K-FSR a total solution in one convenient package.
Features:
- 10-Key Numeric Pad
- 20 Function Keys
- Integrated Force Sensing Resistor Pointing Device
- USB and PS/2 configurations available
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The PS/2 interface allows easy connectivity
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Numeric Keypad keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Cable |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Hot Keys | Windows Key |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 9.20" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.70" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.58" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Stainless Steel |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

