The PM-18 is an 18-key numeric pad that is protected in a stainless steel case and is easily integrated into any system. When properly sealed, the PM-18 is engineered to meet NEMA 4X specifications. It features navigation keys and the secondary legend can be accessed by pressing the NumLock key. It is also possible to cascade a secondary keyboard if necessary.
- Allows easy input of code to provide enhanced, dependable security
- Cable keyboard/keypad connectivity technology for maximum dependability and easy usage
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Number of Keys | 18 |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.20" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.85" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.05" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.