iKey's rugged panel mount keyboards allow for easy integration into workstations or other industrial environments. The PMU-5K-FSR combines a Force Sensing Resistor pointing device and a 10-key numeric keypad to provide dual functionality in one compact unit. Its 24 function keys provide user versatility. This keyboard also offers user Windows keys for ease of access to the operating system.
- 10-Key Numeric Pad
- 24 Function Keys
- ABS Polycarbonate Frame with 4-40 Mounting Studs
- PS2 and USB configurations available
- Integrated Force Sensing Resistor Pointing Device
- MS Windows Function Keys
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Temperature Resistant |
| Hot Keys | Windows Key |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 7.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.39" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.62" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.