The KYB-81-OEM provides full 101-key functionality in a small-footprint size. Its compact design and durable construction ensure mobility and durability no matter the application. The numeric keypad is integrated onto the alpha keys and is easily accessed by pressing the function and NumLock keys. Each kit is comprised of an industrial silicone keypad, switch matrix board, keyboard controller and cables.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the PS/2 interface for a quick and smooth configuration
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Number of Keys | 81 |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 5.16" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.