The new DBL-810-TB is constructed using a highly rugged, stainless steel case and industrial silicone rubber pad. The DBL-810-TB's trackball pointing device is a completely sealed 25-mm unit. The trackball is operated using sealed stainless steel switches with left, right and middle click functions.
The DBL-810-TB features integrated green LED backlighting for use in low-light environments, and is sealed to NEMA 4X specifications
- Integrated Backlighting
- Integrated Trackball
- PS/2 or USB configurations available
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | Trackball |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.32" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

