The SL-86-911 offers a rugged keyboard and a rugged computer pointing device in one compact package. Ideal for public safety applications, it features a specially designed emergency key and red LED backlit keys. The SL-86-911 integrates a Force Sensing Resistor, an upgraded pointing device that offers improved sensitivity and increased durability. Featuring a compact design with mounting holes, the SL-86-911 fits securely in a vehicle's console to serve effectively as a mobile application. It boasts a completely sealed and ruggedized construction that allows it to meet NEMA 4X specifications, ensuring that this keyboard is sealed against the elements or unwanted spills.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- USB connectivity for a easy connection
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- The HulaPoint lets you scroll, drag, click left or right and do much more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Hot Keys | Emergency |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 86 |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | HulaPoint |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.86" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.30" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |