Designed to fit into existing mobile mounting systems, iKey®'s Transformer Keyboard has built-in high-speed USB hubs and modular options to accommodate multiple custom configurations, making this the ideal all-in-one, on-the-go solution. These rugged keyboards are built for use in EMS, police and service vehicles. The Transformer Keyboard is also fully sealed and is resistant to dirt, dust and spills that can ruin most keyboards.
- One-Touch Emergency Key
- Integrated Backlighting
- Integrated Touchpad
- Mobile Mounting Holes
- 12 Function Keys
- 88-Key Functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Number of Keys | 88 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.23" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.92" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.65" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











