The IK-SAM-AT snap-on keyboard is designed exclusively for the Samsung Galaxy Tab Active2 Rugged Tablet. The keyboard is designed to meet military specifications and IP54 standards. The keyboard easily snaps into place, provides an excellent typing experience and includes a USB-C Charging port for charging the tablet. The Galaxy Tab Active2 Tablet and iKey Keyboard is ideal for military and public safety settings, and other industries where the Samsung Tab Active2 Tablet is used.
- Keyboard offers maximum input/navigation efficiency with added usability
- The keyboard dock instantly transforms your tablet into a laptop by offering a physical keyboard
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Keyboard with tablet device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Docking |
| Hot Keys | Right Mouse |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.13" |
| Keyboard/Keypad Width | 10" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













