Designed to fit into existing mobile mounting systems, iKey has added a new model to our keyboard line. This keyboard does not include a USB port. These rugged keyboards are built for use in EMS, police and service vehicles. The keyboard is also fully sealed and is resistant to dirt, dust and spills that can ruin most keyboards.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The USB interface allows easy connectivity
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Hot Keys | Emergency |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.23" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.92" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.65" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





