The new DU-5K-TB Keyboard features one of our most popular industrial keyboard layouts with an integrated, 25-mm laser trackball. It is constructed with a highly rugged, ABS polycarbonate case and industrial silicone rubber keypad. The DU-5K-TB is completely sealed and meets NEMA 4X specifications. It features keys above the trackball for left, right and middle click functionality.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Stable trackball simply requires your hand strokes for operating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Pointing Device Type | Trackball |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.81" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.94" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.63" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.