Keyboard with Polycarbonate Case
The DU-1000 from iKey features the convenience of a full numeric keypad and a lightweight polycarbonate case. Suitable for 19-inch rack applications, the DU-1000 offers 104-key functionality and USB compatibility. It has 12 function keys as well as mounting holes in case. This model replaces the DP-1000.
Features:
- 10-Key Numeric Pad
- 104-Key Functionality
- Polycarbonate Case with Mounting Holes
- PS/2 or USB configurations available
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Shock Resistant keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Humidity Resistant |
| Number of Keys | 104 |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 6.63" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.94" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.81" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 9.84 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.