The new DT-5K-MEM-TP is an industrial membrane keyboard built to withstand the harshest of environments. Modeled after iKey's popular 5K product line, this keyboard is manufactured with a hardcoated, textured polyester film and trampoline-mounted, snap-dome switches that provide a superior feel and actuation over a standard membrane keyboard. The integrated Synaptics touchpad is completely sealed under an extra layer of PVC membrane, which extends the life of the product. Since this keyboard lacks the crevices found between the keys of a regular keyboard, it is extremely durable and easy to clean. The DT-5K-MEM-TP is designed to meet NEMA 4X specifications, which means it can withstand directed hose water, disinfectants, environmental contaminants and heavy industrial use.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- USB connectivity for a easy connection with your Computer
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- Keyboard with computer device support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.88" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 9.84 ft |