The DT-2000-FSR from iKey is constructed using a highly-rugged stainless steel case and industrial silicone rubber pad, ensuring NEMA 4X protection in extremely rugged applications. An integrated Force Sensing Resistor pointing device offers additional usability. The DT-2000-FSR provides users with a full 114-key industrial keyboard and Force Sensing Resistor industrial pointing device. It has two rows of function keys that allow for single keystroke access to software shortcuts.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- PS/2 connectivity for a easy connection
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Numeric Keypad keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Cable |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Programmable Keys |
| Number of Keys | 114 |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 7.88" |
| Keyboard/Keypad Width | 20.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.80" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Stainless Steel |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

