The DT-1000 is a full-size desktop keyboard, featuring a stainless steel case and a sealed industrial silicone rubber keypad. Its 24 function keys and 10-key number pad allow for user versatility. The DT-1000 is designed to meet NEMA 4X specifications, making it resistant to dust, dirt, water and corrosive liquids.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The PS/2 interface allows easy connectivity
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 114 |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.88" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.