Intrinsically Safe Stainless Steel Keyboard
iKey manufactures devices to reduce risk of failure in your hazardous areas. The intrinsically safe DT-1000-IS is a full-size desktop keyboard featuring a stainless steel case and a sealed industrial silicone rubber keypad. It has a Factory Mutual approval for Class I, II and III, Division I, Groups C, D, E, F and G. It includes optical isolated barriers and bulkhead cables for complete protection in hazardous locations. Its 24 function keys and 10-key number pad allow for user versatility. The DT-1000-IS is designed to meet NEMA 4X specifications, making it resistant to dust, dirt, water and corrosive liquids.
Features:
- 10-Key Numeric Pad
- 114-Key Functionality
- 24 Function Keys
- PS/2 configurations available
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- Plug and play the PS/2 interface for a quick and smooth configuration
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Numeric Keypad keyboard/keypad feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Cable |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Temperature Resistant |
| Number of Keys | 114 |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 7.88" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.80" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Stainless Steel |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5 ft |

