iKey introduces the SL-80-TP, a compact, lightweight, and fully-rugged mobile keyboard. This fully-sealed keyboard is designed to meet NEMA 4X specifications, meaning it is resistant to dirt, dust, water, ice and corrosives. Built with an industrial silicone rubber keypad and a rugged ABS polycarbonate case, the SL-80-TP is submersible and easy to clean with disinfectants.
The SL-80-TP has an integrated touchpad and a small footprint design ideal for mobile application where space is a premium. In addition, its red LED backlighting is ideal for nighttime or ambient-light use. It is an ideal fit for public safety, mobile, material handling, food and beverage processing, medical, and other environments where rugged flexibility is a necessity.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Quickly and easily connect with the computer
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.71" |
| Keyboard/Keypad Width | 10.04" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.41" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

