New February 2017! The BT-870-TP-SLIM keyboard by iKey is our new dual connectivity keyboard. Connect with USB or Bluetooth®. This keyboard has a built-in touchpad and is made of industrial silicone rubber. This keyboard is the thinner profile version of our new BT-870-TP keyboard.
This fully-sealed keyboard is designed to meet IP67 and NEMA 4X specifications, meaning it is resistant to dirt, dust, water, ice and corrosives. Built with an industrial silicone rubber keypad and a rugged ABS polycarbonate case, the BT-870-TP-SLIM is easy to clean with disinfectants. The compact design and internal Bluetooth® module make the BT-870-TP-SLIM highly portable. In addition, its red LED backlighting is ideal for nighttime or ambient-light use.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Enjoy the Bluetooth wireless connectivity and on the same node get your device connected using a wired interface
- Along with cost-efficient, water and dust-resistance, the Industrial Silicon Rubber key switch technology bears keys that are comfortable to the touch
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Micro USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.85" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.19" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Printed Design/Pattern/Texture | 75mm VESA and 1.188" x 1.5" AMPS mounting Patterns |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | iKey, Ltd |











