The BT-870-TP keyboard by iKey is our new dual connectivity keyboard. Connect with USB or Bluetooth®. This keyboard has a built-in touchpad and is made of industrial silicone rubber.
This fully-sealed keyboard is designed to meet IP67 and NEMA 4X specifications, meaning it is resistant to dirt, dust, water, ice and corrosives. Built with an industrial silicone rubber keypad and a rugged ABS polycarbonate case, the BT-870-TP is easy to clean with disinfectants. The compact design and internal Bluetooth® module make the BT-870-TP highly portable. In addition, its red LED backlighting is ideal for nighttime or ambient-light use.
A MicroUSB cable is included to recharge the keyboard and turn it into a wired USB keyboard when necessary.
Includes 75mm VESA and 1.188" x 1.5" AMPS mounting patterns
BT-870-TP is an ideal fit for mobile, material handling, food and beverage processing, medical, and other environments where rugged flexibility and/or wireless connection is a necessity. It is rated IP67. This wireless keyboard is ideal for hospitals and other medical settings and can be considered a "health care configuration" model.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Enjoy the Bluetooth wireless connectivity and on the same node get your device connected using a wired interface
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Keyboard lifespan guaranteed
- Touchpad offers stable left-right clicks, scrolling, dragging, zooming and much more
- IP67 keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Quickly and easily connect with the mobile device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | iKey |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | Micro USB |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Humidity Resistant |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | Micro USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 7.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 12.01" |
| Keyboard/Keypad Depth | 2.03" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | iKey, Ltd |





