U-Series launch gives customers PTZ's that meet top security certifications (FIPS 140-2 level 3) while also providing a unique blend of imaging performance, reliability and affordability.
Highly durable pan-tilt drive unit Reduced maintenance costs
- High durability gear drive achieves PAN and TILT drive durability (3.7 million P&T movements). Low failure rate even with high frequency drive and reduced maintenance cost by minimizing the maintenance cycle.
Easy installation
- Both pigtail or gromet are available to be flexibly to adapt to the installation environment.
Easy Kitting will also save your time for installation.
High security standard
- Highest level of security. In addition to digital certificates issued by a third-party organization (GlobalSign®), FIPS 140-2 level3-certified hardware is installed.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2048 x 1536 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 84.60 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- 21x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Color night vision type uses hypersensitive light sensors, which can reproduce colors while delivering more information and clarity to the footage
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
- PoE power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Audio Detection feature for maximum efficiency and convenience
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 54 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Vertical : 2.2° (TELE) - 44° (WIDE) , [16 : 9 mode] Horizontal : 3.7° (TELE) - 77° (WIDE) , Vertical : 2.2° (TELE) - 44° (WIDE) [ 4 : 3 mode] 'Horizontal : 2.9° (TELE) - 58° (WIDE) |
| Optical Zoom | 21x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Color |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Focal Length | 84.60 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 6.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | JPEG |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

