- 2MP Indoor dome camera
- AI-based image analytics using AI-VMD app
- Audio recording
- 3.2x optical zoom
- Built-in IR LED (42m/138ft)
- IP42 compliant
- Built-in FIPS 140-3 Level 3 Certified SecureElement (EdgeLock® SE052F NXP® Semiconductors)
- NDAA Compliant
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 48 V DC |
| Maximum Power Consumption | 9.60 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SRTP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.2x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 3.20 mm |
| Maximum Focal Length | 10.20 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | Full HD |
| Night Vision Distance | 137.80 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | [16:9 mode] Horizontal: 30° (TELE) - 112° (WIDE) Vertical: 17° (TELE) - 57° (WIDE) [4:3 mode] Horizontal: 23° (TELE) - 79° (WIDE) Vertical: 17° (TELE) - 57° (WIDE) |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.1" |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Dust Resistant |
| Languages Support | Japanese |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | JPEG |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.