- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 2592 x 1944 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 10.20 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- 3.2x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Up to 91.86 ft of night vision
- Infrared night vision type efficiently detects infrared waves that are invisible to the naked eye
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Audio Compression feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 48 V DC |
| Maximum Power Consumption | 9.60 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | SRTP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.2x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 3.20 mm |
| Maximum Focal Length | 10.20 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 91.86 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Field of View | [16:9 mode] Horizontal: 28° (TELE) - 102° (WIDE) Vertical: 16° (TELE) - 53° (WIDE) [4:3 mode] Horizontal: 29° (TELE) - 103° (WIDE) Vertical: 21° (TELE) - 73° (WIDE) |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Languages Support | Japanese |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | JPEG |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Minimum Operating Humidity (N | 10% |
| Maximum Operating Humidity (N | 100% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





