S series models come standard with AI automatic tracking. It can automatically detect, zoom, and track intruders in a wide area, thereby supporting surveillance operators in many scenes. It also achieves the industry's highest level of drive durability to withstand high-speed and high-frequency camera movement by the automatic monitoring function.
AI monitoring camera, standard with AI Auto-tracking
- AI analysis functionality is standard on the camera side to promote automated surveillance. Accurately detects people and vehicles and automatically zooms in on intruders. Support surveillance operators to ensure that no tracked object is missed. Additional applications can be installed (up to two applications) to expand analysis functions such as AI privacy guard, person/vehicle attribute detection, etc.
Highly durable pan-tilt drive unit Reduced maintenance costs
- High durability gear drive achieves PAN and TILT drive durability (3.7 million P&T movements). Low failure rate even with high frequency drive and reduced maintenance cost by minimizing the maintenance cycle.
Easy installation
- Both pigtail or gromet are available to be flexibly to adapt to the installation environment.
Easy Kitting will also save your time for installation.
High security standard
- Highest level of security. In addition to digital certificates issued by a third-party organization (GlobalSign®), FIPS 140-2 level3-certified hardware is installed.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 2048 x 1536 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 170 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- 40x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance productivity with added feasibility
- DC power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- SD Card Local Storage feature for maximum efficiency and convenience
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 54 V DC |
| Power Source Type | AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Vertical : 1.2° (TELE) - 39° (WIDE) , Vertical : 1.2° (TELE) - 39° (WIDE) [ 4 : 3 mode] Horizontal : 1.6° (TELE) - 51° (WIDE) , [16 : 9 mode] Horizontal : 2.1° (TELE) - 65° (WIDE) |
| Optical Zoom | 40x |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.25 mm |
| Maximum Focal Length | 170 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 9" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Shock Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | JPEG |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -58°F (-50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

