Equipped with an AI processor, it can run up to three AI analytics applications (AI apps) simultaneously, which significantly improve the detection rate of people and vehicles and can be used in a wide range of surveillance scenes.
It realizes high-quality and clearer images even in low-light and wide-range shooting scenes.
3 AI Apps operation at same time
- Up to 3 AI apps can be operated at the same time from the wide variety.
Using AI processor which identifies object as people or vehicle, it will reduce false alarm compared to conventional model. As result, it can be used many industries.
High image quality / High compression
- Our original smart coding technology compatible with H.264 and H.265 delivers high-resolution video at high image quality and low bit rate. Achieved useful images by combining with highly visible images by the intelligent auto (iA) function.
Easy setting and installation
- Easy Kitting Package enabling installers to configure cameras easily while keeping the unit in the box.*
The grommet on the outdoor model can reduce the time and effort required for installation.
User-friendly GUI (setting while watching Live view, etc.) allows you to set comfortably.
iCT tool allows you to set multiple cameras, apps, and recorders all at once, reducing the camera setting time.
High security standard
- Highest level of security. In addition to digital certificates issued by a third-party organization (GlobalSign®),
FIPS 140-2 Level 3 certified EdgeLock® SE050F secure element (NXP® Semiconductors) is embeded.
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3072 x 2304 resolution for surveillance in real-time
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 6.10 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- Up to 115 ft of night vision
- Infrared/Color night vision type for better usability and increased surveillance efficiency
- Fixed lens type is ideal for indoor video surveillance where light levels are constant and unchanged
- PoE power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- Digital Noise Reduction feature for maximum productivity with added dependability
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | [16 : 9 mode] Horizontal : 48° , Vertical : 27° [ 4 : 3 mode] Horizontal : 48° , Vertical : 36° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3072 x 2304 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 6.10 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 115 ft |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.1" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | JPEG |
| Video Signal Format | PAL |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Impact Protection Rating | IK10 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



