The 5MP/6MP/4K varifocal lens model, a high-resolution network camera will be added to the lineup of the well-established new S series.
Equipped with an AI processor, it can run up to three AI analytics applications (AI apps) simultaneously, which significantly improve the detection rate of people and vehicles and can be used in a wide range of surveillance scenes.
It realizes high-quality and clearer images even in low-light and wide-range shooting scenes. With the released of total 34 models, including fixed focus, black body, smoke dome, and derivative models such as heavy salt damage resistant models, to support a wide variety of security monitoring applications.
3 AI Apps operation at same time
- Up to 3 AI apps can be operated at the same time from the wide variety.
Using AI processor which identifies object as people or vehicle, it will reduce false alarm compared to conventional model.
As result, it can be used many industries.
High image quality / High compression
- Our original smart coding technology compatible with H.264 and H.265 delivers high-resolution video at high image quality and low bit rate. Achieved useful images by combining with highly visible images by the intelligent auto (iA) function.
Easy setting and installation
- Easy Kitting Package enabling installers to configure cameras easily while keeping the unit in the box.*
The grommet on the outdoor model can reduce the time and effort required for installation.
User-friendly GUI (setting while watching Live view, etc.) allows you to set comfortably.
iCT tool allows you to set multiple cameras, apps, and recorders all at once, reducing the camera setting time.
High security standard
- Highest level of security. In addition to digital certificates issued by a third-party organization (GlobalSign®),
FIPS 140-2 Level 3 certified EdgeLock® SE050F secure element (NXP® Semiconductors) is embeded.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3328 x 1872 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- 8.60 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- 2x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- Color night vision type is better at providing full-color images, as it has image sensors that offer a better contrast in low lighting
- Varifocal lens type for sharp, detailed focus to ensure maximum surveillance usability
- PoE power source type for your network camera provides optimal performance with maximum usability
- Digital Noise Reduction feature for better reliance and usability
- Wired connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | i-PRO |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | [16 : 9 mode]*[4:3 mode] is not supported. Horizontal : 53° (TELE) - 104° (WIDE) , Vertical : 30° (TELE) - 56° (WIDE) |
| Optical Zoom | 2x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Color |
| Maximum Video Resolution | 3328 x 1872 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.30 mm |
| Maximum Focal Length | 8.60 mm |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/25 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | MJPEG |
| Manufacturer | i-PRO |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Impact Protection Rating | IK10 |

