A world-class ergonomic task chair with minimalist charms, Liberty projects versatility in both style and function. A form-sensing mesh back supports your unique pressure points while encouraging freedom of movement.
- Liberty's sharp aesthetic compliments any space it's in, featuring lined, tri-panel mesh that looks as good as it feels.
- Hands-free recline moves with you to offer constant lumbar protection in any position.
- Net Positive certification means every Liberty sold actively helps to reverse climate damage.
- Liberty is yours with a 15-year, 24/7 warranty.
- Revolutionary counter-balance mechanism provides perfect recline resistance for all users-automatically
- Form-Sensing Mesh Technology features tri-panel, non-stretch mesh construction for body-hugging comfort
- Soft, low-abrasion mesh protects clothing while providing ultimate breathability
- Armrest options include armless, fixed arms or independently adjustable arms with a 5" range
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Humanscale Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Seat Height | 34.20" |
| Minimum Seat Height | 16.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Casters | Yes |
| Seat Color | Light Gray |
| Back Style | Tri-panel |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | White |
| Armrest | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Frame Color | Black |
| Seat Material | Foam |
| Number of Casters | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| General Features | |
|---|---|
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Manufacturer | Humanscale Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





