A world-class ergonomic task chair with minimalist charms, Liberty projects versatility in both style and function. A form-sensing mesh back supports your unique pressure points while encouraging freedom of movement.
- Liberty's sharp aesthetic compliments any space it's in, featuring lined, tri-panel mesh that looks as good as it feels.
- Hands-free recline moves with you to offer constant lumbar protection in any position.
- Net Positive certification means every Liberty sold actively helps to reverse climate damage.
- Liberty is yours with a 15-year, 24/7 warranty.
ABOUT THE DESIGN
With a minimal aesthetic that complements any space, the Liberty chair is the ideal seating solution for the modern work environment. With advanced features, including automatic, weight-sensitive recline, arm rests that are attached to the back of the chair for constant support and an innovative tri-panel mesh backrest, Liberty combines performance, simplicity and beauty. With fewer parts than traditional task chairs, Liberty is a timeless and environmentally friendly design.
WHAT IS A NET POSITIVE PRODUCT?
Liberty Task is Living Product Certified, meeting the most rigorous sustainable manufacturing criteria to date. This means that Liberty Task is climate, water and energy positive. Every time we make these products the planet is better off. With a mission to create a healthier world, we are proud that over 60% of our products are certified net positive.
- Revolutionary counter-balance mechanism provides perfect recline resistance for all users-automatically
- Form-Sensing Mesh Technology features tri-panel, non-stretch mesh construction for body-hugging comfort
- Soft, low-abrasion mesh protects clothing while providing ultimate breathability
- Armrest options include armless, fixed arms or independently adjustable arms with a 5" range
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Humanscale Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Seat Height | 34.20" |
| Minimum Seat Height | 16.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Casters | Yes |
| Seat Color | Midnight |
| Back Style | Tri-panel |
| Back Material | Mesh Fabric |
| Armrest | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Frame Color | Black |
| Seat Material | Foam |
| Number of Casters | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| General Features | |
|---|---|
| Ergonomic | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Fire Resistant | Yes |
| Manufacturer | Humanscale Corporation |



