- Gyroscopic anti-collision technology
- Noise level below 50 decibel makes adjustment quiet and unnoticeable
- Programmable digital hand switch with built-in USB-A and USB-C ports adjusts at a simple touch of a button and stores preferred height options while simultaneously charging devices
- Standard or extended height ranges available
- Simple installation
- Warranty: 5 Years, 24/7
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Humanscale Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Height Adjustment | 46.90" |
| Minimum Height Adjustment | 27.60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Base Included | Yes |
| Color/Finish | Black |
| Base Style | T-shaped |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | Built-in USB Hub |
| Manufacturer | Humanscale Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.